2014 Yerel Seçim Anket Sonuçları

Van’da Van Gündem Gazetesi denetiminde seçimin nabzını tutacak Seçim Anket sitesi tüm hızıyla devam ediyor…

SECİM VAN - ÖZEL
Seçmenlerin adayları daha iyi tanıması için kurulan http://www.secimvan.com’da belediye başkan aday adaylarının profilleri, öz geçmişleri ve projeleri yer alacak. Siteye giren her birey aday adaylarının profillerini de inceleme şansı yakalayarak tercih ettiği adaya oy kullanabilecek.2014 yılında yapılacak olan Yerel seçimler öncesi secimvan.com seçim sitesi tarafından düzenlenen " 2014 Yerel Seçimlerinde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz?" anketi bütün hızıyla devam ediyor.

Vanlı seçmenler tarafından tartışılan, gündeme gelen aday isimlerini kamuoyu ve siyasi merkezlerin bilgisine ve dikkatine sunmak üzere " 2014 Yerel Seçimlerinde Oyunuzu Hangi Partiye Vereceksiniz? " başlığı ile düzenlenen 15 gündür devam eden anket Sonuçları ise şöyle…

BDP %43 AK PARTİ %37 OY ALDI

Secimvan.com tarafından 8 Eylül’de başlayan ve halen devam eden anket sonuçlarına göre Van’da BDP yüzde 43 gözükürken Ak Parti yüzde 37 kaldı.

Anketimize bin 500 tekil oy kullanımı oldu bu oylardan % 43.62 (577) oranında BDP alırken %37.5 (492 kişi) oranında kişi ise Ak Parti’ye oy kullanıldı.

Aşağıda verilen veriler Alfabetip şekilde sıralanmıştır.
AK PARTİ % 37,5
BBP % 1,04
BDP % 43,5
BTP % 0,24
CHP % 6,73
DP % 0,48
DSP % 0,08
EMEP % 1,28
HOP % 1,44
HAS PARTI % 0,16
HÜDA PAR % 2,24
MHP % 1,52
ODP % 1,60
SAADET % 0,88
TKP % 0,56
BAĞIMSIZ % 1,92

Bunun yanında seçim sitesi tarafından düzenlenen diğer bir anket ise "Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olsun?" anketi bütün hızıyla devam ediyor.

Secimvan tarafından yapılan diğer bir anket ise, "Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olsun?" başlığı ile yapılan ankettir. Düzenlenen aday adayı anketi seçim sitemizde devam etmekte olup 21 Eylül itibariyle 3 Partiden aday adayları bulunmaktadır.

Bunlardan;
12 aday Ak Parti ( Adalet ve Kalkınma Partisi )
4 Aday Barış ve Demokrasi Partisi ( BDP )
1 Bağımsız
1 Saadet Partisi olmak üzere toplamda 18 aday vitrininde kıyasıya yarışıyor.

BEKİR KAYA 8 BİN OY’UN 2 BİN 121’I ALDI

Anketimizin ilk günlerinden beri sürekli önde giden BDP’li Aday adayı ve Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya Anketimizin başladığı 15 günde kullanılan 8 Bin 867 oy un 2 Bin 121'ünü alarak büyük az bir farkla rakiplerini geride bırakarak halk oylamasında birinci seçildi.

BDP'li bir diğer aday adayı Murat Durmaz ise; 2 bin 73 oy alarak ikinci seçildi. sırasıyla Ak Parti, Bağımsız ve Saadet partisinin adayları aldıkları oylarla sıralamaya girdi.

Adaylar ve aldıkları oylar şu şekilde sıralandı

Bekir KAYA Oy Sayısı : 2121 BDP – Van Büyükşehir
Murat DURMAZ Oy Sayısı : 2073 – BDP / Özalp
Hayrullah TANIŞ Oy Sayısı : 1883 BAĞIMSIZ – Gürpınar
Mahmut TÜNCEL Oy Sayısı : 724 AK PARTİ – Van Büyükşehir
Zahir SOĞANDA Oy Sayısı : 363 AK PARTİ – Van Büyükşehir
A. Hekim KARABIYIK Oy Sayısı : 349 AK PARTİ – Van Büyükşehir
Turgut GÜLEÇ Oy Sayısı : 255 AK PARTİ – Gevaş
Eylem AÇIKALIN Oy Sayısı : 171 BDP - Başkale
Emin BABUR Oy Sayısı : 152 AK PARTİ – Çatak
İhsan GÜLER Oy Sayısı : 137 BDP – Edremit
Fatih ÇİFTÇİ Oy Sayısı : 131 AK PARTİ – Van Büyükşehir
Nazmi SEZER Oy Sayısı : 111 AK PARTİ - Gevaş
Gürgün TEMEL Oy Sayısı : 105 AK PARTİ – Çatak
Sinan HAKAN Oy Sayısı : 102 AK PARTİ - Gevaş
Yılmaz KILIÇ Oy Sayısı : 81 AK PARTİ – Edremit
Fettullah ERBAŞ Oy Sayısı : 59 SAADET – Van Büyükşehir
Ünal ÖZARSLANER Oy Sayısı : 48 AK PARTİ - Saray
Zülfikar ARAPOĞLU Oy Sayısı : 36 AK PARTİ - Erciş

Site Koordinatörü İshak Kara konuyla ilgili “Yaklaşan 2014 yerel yönetim seçimlerinde seçmenin adayını daha iyi tanıması ve doğru tercih yapması amacı ile http://www.secim.com anket sitelerinin 15 gün önce yayın hayatına başladığını 3 kişilik uzman kadrosu ile seçim sitesi Van’ın ilk ve tek etkili ve güncel anket sitesi olduğunu belirtti.

Kara, Çoğunluğu gazetecilerden oluşan kadro adayların vaatlerini yazılı ve videolu olarak seçmene taşıyacak. Sosyal paylaşım siteleri olan twitter ve facebook gibi sitelerde 30 bin kişiye hitap eden paylaşımlarla aday adaylarına bunun yanında medya planlama ve danışmanlık hizmetleri de sunacaklarını söyledi.

Kara, Sitemizde yaptığımız anketlerin manüple edilmemesi için birçok tedbir aldıklarını. Öyle ki; bir anketi sayfamıza sunduktan sonra artık ankete kendimizin de müdahale şansı kalmamaktadır. İkili, hatta üçlü bir kontrol mekanizması ile anketlerin güvenilirliğini arttırmaktayız” dedi.


BÜYÜKŞEHİR YASASI VAN SEÇİMİNİ ETKİLER


Büyükşehir Yasası'na da değinen Kara, Büyükşehir statüsüne alınan Van’da Büyükşehir yasası’nın çıkması ve kırsaldaki seçmenin de Büyükşehir için oy kullanacak olması, aday ve partilerde aday adayı seçiminde bütün dengeleri alt üst etmiştir’ diyerek sözlerini noktaladı.