Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar
  9.388

  Standart Maskeli Komutan- Subcomandante Marcos

  Maskeli Komutan- subcomandante Marcos

  Maskeli Komutan- Subcomandante Marcos


  Maskeli Komutan- Subcomandante Marcos


  Subcomandante Marcos  (Son olarak adını
  Delegado Zero olarak değiştirdi) kendini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (Zapatista Army of National Liberation, EZLN) sözcüsü olarak tanımlıyor. Çok tanınmış bir kişilik olması sebebiyle çoğu kimse tarafından en önemli EZLN lideri olarak görülüyor. Ayrıca eski liderleri emiliano zapatista'ya commandante denmesinden dolayı, ona karşı saygısından dolayı kendisine subcommandante lakabını vermiştir.
  Meksika hükümetine göre; Marcos'un önceki ismi Rafael Sebastian Guillen Vicente'dir. Guillen liseye Tamaulipas Tampico'daki bir cizvit okulu olan Instituto Cultural Tampico'da gitmiş ve tahmini olarak Özgürleştirme düşüncesiyle orada tanışmıştır. Daha sonra, Mexico City'e taşınmış ve Meropolitan Autonomous University' den (UAM) mezun olmuştur. Aynı üniversitede felsefe master'i yapmış ve profesör olarak çalışmaya başlamıştır. Bundan sonra devrimci hareketini başlatmak için buradan ayrılmıştır. marcos Rafael Guillein olduğunu her zaman reddetmiş ve Rafael Guillein'in başına ne geldiğini bilmeyen ailesi de Marcos'un Rafael olup olmadığı konusundaki düşüncelerini açıklamayı reddetmiştir. 2001 yılındaki Mexico'ya yürüyüş sırasında Marcos UAM ı ziyaret etmiş ve burada yaptığı konuşmasında UAM'da daha önce en az bir kere bulunduğunu açıkça ifade etmiştir.  Maskeli Bir Devrimci

  Meksikalı gerilla komutanı Marcos’un tüm yönlerinin anlatıldığı, Nick Henck’in yazdığı ve Eylem Kaftan’ın Türkçe"ye çevirdiği “Subcomandante Marcos-Maskeli Adam” adlı eser resimleriyle Timsah Kitap’tan yayımlandı. Subcomandante Marcos, Che Guevara’dan bu yana dünyanın üzerine en çok konuştuğu gerilla lideri. Zapatista Ulusal Özgürlük Ordusu’nun sözcüsü olan ve başından bu yana gerçek kimliğini gizleyen Marcos, usta bir yazar ve karizmatik bir lider olarak Meksika’nın devrimci mücadelesindeki en önemli isimlerden biri. Hukuk profesörü Nick Henck"in bu kapsamlı biyografi çalışması, Marcos"un gerçek kimliği üzerindeki gizem perdesini aralıyor ve Zapatistaların tarihi üzerine iz sürüyor. Çok sayıda fotoğrafa ve Marcos’un yazılarından alıntılara da yer veren kitap, Latin Amerika gerilla mücadelesinin geçmişini ve bugününü öğrenmek isteyenler için de önemli bir başvuru kaynağı.

  ABD hükümetinin 1990'lı yıllarda kendisi hakkında gay söylentisini yayması ardından şöyle bir cevap vermiştir bu söylentiye;

  Yes, Marcos is gay. Marcos is gay in San Francisco, Black in South Africa, an Asian in Europe, a Chicano in San Ysidro, an anarchist in Spain, a Palestinian in Israel, a Mayan Indian in the streets of San Cristobal, a Jew in Germany, a Gypsy in Poland, a Mohawk in Quebec, a pacifist in Bosnia, a single woman on the Metro at 10pm, a peasant without land, a gang member in the slums, an unemployed worker, an unhappy student and, of course, a Zapatista in the mountains.
  Marcos is all the exploited, marginalised, oppressed minorities resisting and saying `Enough'. He is every minority who is now beginning to speak and every majority that must shut up and listen. He is every untolerated group searching for a way to speak. Everything that makes power and the good consciences of those in power uncomfortable.
  Türkçesi;
  Evet, Marcos bir gaydir. Marcos San Francisco'da bir gay, Güney Afrika'da bir zenci, Avrupa'da bir Asya'lı, San Ysidro'da bir Chicano, İspanya'da bir anarşist, İsrail'de bir Filistinli, San Cristobal sokaklarında bir Maya kızılderilisi, Almanya'da bir Yahudi, Polonya'da bir çingene, Quebec'de bir Mohawk, Bosna'da bir pasifist, gece saat 10'da metroda yalnız bir kadın, topraksız bir köylü, gecekondu mahallesinde bir çete üyesi, işsiz bir işçi, mutsuz bir öğrenci, tabii ki dağlarda bir Zapatist.
  Marcos, tüm sömürülmüşler, tecrit edilmişler, ezilmiş azınlıkların karşı koyup yeter demesidir. Marcos, tüm azınlıkların konuşmaya başlaması ve karşılarındaki çoğunluğun susup azınlıkları dinlemeye başlamasıdır. Marcos, tüm konuşturulmayanların grupların sesi olmanın yolunu aramaktır. En önemli olan ise iktidar ve iyi ahlaki duygusu olanların vicdanında bir rahatsızlık yaratmasıdır.
  "Her Satırım Sonuncusu Olabilir"
  Marcos yıllar evvel ölen çok saygı duyduğu bir mücadele arkadaşının adıydı; esas adı değildi. Aksanından Mexico City"den olduğu, Chiapas"lı olmadığı anlaşılıyordu. Bir röportajda 1983 yılında, 11 arkadaşıyla birlikte bölgeye, yerli halkı bilinçlendirmeye geldiğini, o günden bu yana Chiapas"ta yerli halk için mücadele verdiğini söyleyecekti. Kalemi çok ama çok güçlüydü; ince bir mizahla sistemi eleştiriyor, kimi zamansa duygulu, şiir dolu yazılar döşeniyordu. Bu yanıyla daha çok geçmişin romantik devrimci tiplerini anımsatıyordu. İyi felsefe biliyordu, çok okumuş çok tartışmış, çok düşünmüş olduğu her satırından anlaşılıyordu. Yazıyor, yazdıkça yazıyordu. Bir yazısında “aceleyle yazıyorum, her satırım sonuncusu olabilir” diyecekti.

  Subcomandante=Komutan Yardımcısı
  Meksika’nın güneybatı eyaleti Chiapas"ta 90"lı yılların başında başlayan Zapatista hareketinin en bilinen yüzüdür. Maya kökenli halktan biri ve hareketin lideri olmamasına rağmen 1994 ayaklanmasında yaptığı konuşmayla yerli halkın, kar maskesi ve piposuyla yarattığı imaj ile de uluslararası kamuoyunun yeni devrimci figürü olmuştu. Öyle ki Benetton firması ürünlerine bu figürü basabilmek için Marcos’a bir milyon dolar teklif etmiştir. Subcomandante rütbesi, komutan yardımcısı anlamına geliyor. Kim olduğuna dair iddialar ancak söylenti düzeyinde kalmıştır. Meksika hükümetine göre yıllar önce ortadan kaybolan bir akademisyendir. Cia"nın gay olduğunu iddia etmesi üzerine “Evet,ben San Francisco"da bir gay, Güney Afrika"da bir siyah, Avrupa"da bir Asya"lı, İspanya"da bir anarşist, İsrail"de bir Filistin"li, San Cristobal sokaklarında bir maya yerlisi, Almanya"da bir Yahudi’yim, bir işsiz, mutsuz bir öğrenciyim...” yanıtını vermişti.
  Kar maskesiyle örgüt hiyerarşine karşı olan, piposuyla Emperyalist sigara tekellerine karşı duran, Subcomandante sıfatına kötü niyetli gazetecilerin “emirleri kimden alıyorsunuz, esas kumandanınız kim?” sorusuna “esas kumandan Che Guevara’dır” yanıtını veren,kahramanlık statüsüne yakın bir kişidir.Özellik anarşist çevrelerce bağımsızlık ve direnişin sembolü olmuştur. kendisi dunyanın en karızma lıderıdır.
  Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu

  (Ejército Zapatista de Liberación Nacional, EZLN)  Meksika'nın en yoksul eyaletlerinden Chiapas'ta yerleşik silahlı devrimci bir gruptur.
  Adını Meksika Devrimi'nin (1910-1920) lideri olan Emiliano Zapata'dan alır. Kendilerini Zapata'nın ideolojik mirasçıları ve emperyalizme karşı beş yüz yıldır süren yerli direnişin varisleri olarak görürler.
  Yaşadıkları toprakları hükümetten bağımsız ve kendi özerk bölgeleri olarak görürler. "Topraklar halkındır" şiarındadırlar ve "Halk emreder hükümet uygular" derler.En önemli sloganları "Artık Yeter" manasındaki Ya Basta Maskeli Komutan- Subcomandante Marcos (Enough is Enough) ve "Adalet Maskeli Komutan- Subcomandante MarcosÖzgürlük Maskeli Komutan- Subcomandante MarcosDemokrasi Maskeli Komutan- Subcomandante Marcos" dir. Kendilerine destek bulabilmek için interneti, uydu teknolojilerini kullanmaktadırlar.
  Zapatistalar, küreselleşmenin ve neoliberalizmin köylerde yaşayan yerli halkları kötü bir şekilde etkilediğini ve onları açlığa ittiğini düşündüğünden küreselleşme ve neoliberalizm karşıtıdır. 1982 yılında içlerinde Subcomandante Marcos'un da bulunduğu bir grup Maoist gerilla tarafından temelleri atılmıştır. On seneyi aşkın bir hazırlık süreci ve örgütlenmeden sonra 1 Ocak 1994'te NAFTA'nın uygulanmaya başladığı gün silahlı ayaklanma başlatmışlar ve San Cristobal de Las Casas'ın birçok belediyesini işgal etmişlerdir.
  Örgütün sosyal yapısı genelde yerlilerden oluşmakla birlikte diğer şehirlerde destekçileri ve uluslararası destek ağı vardır.
  Zapatista hareketinin görünen yüzü Subcomandante Marcos'tur. Diğer Zapatista komutanlarının aksine Marcos, Maya yerlisi değildir.
  n3hbgtfre21"
 2. #2
  SüPéR ViP BaYaN
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  3.687

  Standart

  emeğine sağlık ...
  İYİ Kİ GEÇİYORSUN ZAMAN...
  YA ACININ EN DERİNİME İŞLEDİĞİ BİR ANDA DONSAYDIN...

  n3hbgtfre21"
 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 2010 Demir Maskeli Adam
  By ZiLan in forum Kitap Tanıtım Ve Eleştiri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.03.10, 11:09 881
 2. Kar maskesi altında bir gerilla, Marcos...
  By DaĞLaRıN KıZı in forum Kitap Tanıtım Ve Eleştiri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.02.10, 04:16 594
 3. Ceza - Maskeli Kız(2007)
  By mirbotan radyo in forum Türkçe Albüm Tanıtım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.03.09, 10:41 862

Bu Konudaki Etiketler

Paylaş

Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap
Powered by vBulletin® Version (Kapalıyız)
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Türkçe Çeviri : Korg pa800 Set
Tasarim MirBey
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:07 797.